ОТ ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ“ 2021-2027
1. Цел на процедурата:
Насърчаване на заетостта и развитието на умения. Насърчаване на ученето през целия живот, по-специално гъвкавите възможности за повишаване на квалификацията и за преквалификация за всички, като се вземат предвид предприемаческите и цифровите умения, по-доброто предвиждане на промените и изискванията за нови умения в зависимост от нуждите на пазара, улесняването на преходите в професионалното развитие и насърчаването на професионалната мобилност.
2. Кой може да кандидатства?
- Кандидати физически и юридически лица, и техни обединения.
- Кандидати, разполагащи с финансов капацитет.
- Кандидати, разполагащи с оперативен капацитет за изпълнение на проектното предложение – да има опит в изпълнението на поне една от дейностите, включени в проектното предложение или има приключил поне един проект, финансиран със средства от ЕС, националния бюджет или други донори, в който е участвал в ролята на кандидат или партньор, посочен във формуляра за кандидатстване.
- Кандидати, които са лица със самостоятелна правосубектност, което има право да осъществява дейност на територията на Република България и е търговец по смисъла на чл.1 от Търговския закон или да е еквивалентно лице на търговец по смисъла на Търговския закон, съгласно законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.
- За да бъде допустима дадена организация като кандидат по процедурата следва организацията да е регистрирана в ТРРЮЛНЦ не по-късно от 30 септември на предходната финансова година (2023 г.).
- Недопустими кандидати по настоящата процедура са всички бюджетни организации, разпоредители с държавен/общински бюджет.
ВАЖНО! Счетоводният баланс на новосъздадена през текущата 2023 година организация следва да е изготвен в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството и да съдържа данни поне за 3 месеца, предхождащи датата на обявяване на процедурата.
ДОПУСТИМИ ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:
Като целева група по проекта могат да бъдат включени само лица, които са заети в предприятието кандидат към момента на подаване на проектното предложение. По време на оценката на проектите, оценителната комисия ще използва порталът за електронни услуги на НАП за проверка на достоверността на представената от всеки кандидат информация по отношение броя на заетите при него лица, които ще бъдат включени като целева група в проекта му. В случай че при проверката на действащите трудови договори, регистрирани в НАП, се установи че кандидатът е завишил броя на заетите при него лица, включени като целева група по проекта, оценителната комисия може да извърши съответните корекции в проектното предложение (редукция на броя лица, редукция на разходите и др.), като при необходимост може да изиска пояснителна информация от кандидата.
3. За какви дейности може да се кандидатства?
3.1. Предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация /не по-висока от трета квалификационна степен/ на лица от целевите групи, съобразено с индивидуалните характеристики на лицето и спецификата на работното място. Всяко предвидено обучение трябва да съответства на необходимостта от такова от страна на работодателя, дейността на кандидата и да е в съответствие с индивидуалните характеристики на обучаващото се лице и спецификата на работното му място. Допустимо е провеждането на обучения в дистанционна, смесена или присъствена форма, като едно лице може да бъде включено само в едно обучение за придобиване или повишаване на професионална квалификация.
ВАЖНО! Професионалното обучение може да се провежда само от организации за професионално обучение, лицензирани от НАПОО: https://www.navet.government.bg/bg/registar-na-tsentrovete-za-profesiona/ и в съответствие с националното законодателство.
3.2. Специфични обучения, свързани с работното място, в т.ч. за придобиване на специфични дигитални умения, обучения към управленски персонал за надграждане на бизнес умения, насочени вкл. към кръговата икономика и зеления преход, въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии и др. Допустимо е едно лице да бъде включено в няколко специфични обучения, стига да не се превишава максимално допустимата стойност на безвъзмездната финансова помощ за един обучаем от 2 500 лв.
ВАЖНО! За целите на настоящата процедура, под „специфично обучение“ следва да се разбира обучение, което включва придобиване на знания и умения, пряко приложими към длъжността на работника в предприятието и попада извън обхвата на системата за професионално образование и обучение, и извън обхвата на обученията за придобиване на ключова компетентност.
3.3. Обучения за придобиване на „меки“ умения (в рамките на Ключова компетентност 2 – Многоезикова компетентност, Ключова компетентност 3 – Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството, Ключова компетентност 5 – Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене и Ключова компетентност 7 – Предприемаческа компетентност). Едно лице от целевата група може да бъде включено само в едно обучение за придобиване на една от допустимите ключови компетентности.
ВАЖНО! Обучението за придобиване на ключови компетентности може да се провежда само от обучителни организации. Допустима по процедурата е и възможността обучението да бъде извършено от самия кандидат, ако той отговаря на условията за обучителна организация.
3.4. Заетост на обучени по проекта лица след успешно приключване на участието им в обучение/я (устойчивост по проекта) – ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДЕЙНОСТ! Кандидатът се задължава да запази заетостта за период от 6 месеца на поне 50 % от представителите на целевата група, които са завършили успешно участието си в приложимите дейности от 1 до 3 включително след приключването на всички обучения за конкретното лице.
ВАЖНО! Разходите за провеждане на обучения за придобиване или повишаване на професионална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия и разходите за провеждане на обучения за придобиване на ключови компетентности се възстановяват под формата на единични разходи (стандартна таблица за единица продукт), съгласно чл. 53 (1), буква (б) от Регламент 2021/1060 г.
4. За какви разходи може да се кандидатства?
4.1. Разходи за провеждане на обучения за придобиване или повишаване на професионална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия.
Допустимите общи разходи за провеждане на обучение, които включват безвъзмездната финансова помощ и стойността на собственото участие на кандидата за един обучаем за придобиване на професионална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия са:
- по първа квалификационна степен – не по-малко от 300 учебни часа – 660 лв.;
- по втора квалификационна степен – не по-малко от 660 учебни часа – 1 320 лв.;
- по трета квалификационна степен – не по-малко от 960 учебни часа – 1980 лв.;
- част от професия по първа квалификационна степен – не по-малко от 200 учебни часа – 440 лв.;
- част от професия по втора квалификационна степен – не по-малко от 300 учебни часа – 600 лв.;
- част от професия по трета квалификационна степен – не по-малко от 600 учебни часа – 1 237 лв.
4.2. Разходи за провеждане на обучения за придобиване на „меки“ умения
4.2.1. Разходи за провеждане на обучения за придобиване на „меки“ умения
Допустимите общи разходи за провеждане на обучение, които включват безвъзмездната финансова помощ и стойността на собственото участие на кандидата са, както следва:
- по ключова компетентност 2 „Многоезикова компетентност“ – не по-малко от 300 учебни часа за три нива на обучение – 900 лв. за трите нива;
- по ключови компетентности 3 „Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науките, технологиите и инженерството“, 5 „Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене“ и 7 „Предприемаческа компетентност“- не по-малко от 30 учебни часа – 140 лв.
4.2.2. Разходи за персонал на обучаващите за часовете, през които обучаващите участват в обучението – включва разходи за възнаграждение на преподавателите – брутна заплата и осигурителни вноски за сметка на работодателя;
4.2.3. Оперативни разходи на обучаващите и обучаваните, които са пряко свързани с проекта за обучение, като оригинални учебни материали и консумативи, пряко свързани с проекта за обучение и издаване на документи за завършено обучение, доколкото те се използват изключително за проекта за обучение;
4.2.4. Общи косвени разходи (административни разходи, наеми, режийни разходи) за часовете, през които обучаваните участват в обучението.
4.3. Разходи за специфични обучения
4.3.1. Разходи за провеждане на специфични обучения, свързани с работното място
Максимално допустимата стойност на безвъзмездна финансова помощ за едно лице, включено в специфично/и обучение/я не следва да надвишава 2 500 лв. При формиране на разходите за специфични обучения за конкретното работно място/работен процес следва да се включат единствено допустимите разходи, съгласно чл. 31, § 3 от Регламент (ЕС) № 651/2014, както следва:
- разходи за персонал на обучаващите за часовете, през които обучаващите участват в обучението;
- оперативни разходи на обучаващите и обучаваните, които са пряко свързани с проекта за обучение, като пътни разноски, разходи за настаняване, материали и консумативи, пряко свързани с проекта за обучение, амортизация на инструменти и оборудване, доколкото те се използват изключително за проекта за обучение;
- разходи за консултантски услуги, свързани с проекта за обучение (допустими са разходи за разработване на програми свързани с обучението);
- общи косвени разходи (административни разходи, наеми, режийни разходи) за часовете, през които обучаваните участват в обучението.
ВАЖНО! Недопустими по настоящата процедура са разходи за обучения по професионална квалификация в следните професионални направления: 62 „Селско, горско и рибно стопанство” и 640 „Ветеринарна медицина” и обучения за повишаване на квалификацията, професионалните умения и компетенции на педагогическия персонал от системата на предучилищното, училищното и висшето образование.
5. Какъв е размерът на безвъзмездната финансова помощ по процедурата?
Общият размер на средствата по процедурата е 74 083 333 лв.
6. Какъв е размерът на безвъзмездната финансова помощ за конкретно предложение?
- 70% за кандидати микро и малки предприятия от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- 60% за кандидати средни предприятия от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- 50% за кандидати големи предприятия от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
Минимален размер на помощта за едно предложение: 20 000 лв. без ДДС
Максимален размер на помощта за едно предложение: 5 867 400 лв. без ДДС
ВАЖНО! Интензитетът на помощта може да бъде увеличен (но не-повече от максималния интензитет на помощта до 70%) от допустимите разходи, при следните условия:
- с 10 %, ако обучението се предлага на работещи с увреждания и/или работещи в неравностойно положение. В този случай, максималният интензитет на помощта за обучение на работещи с увреждания и/или работещи в неравностойно положение за големи предприятия не може да надхвърля 60%.
- Максималният интензитет на помощта за обучение на работещи с увреждания или работещи в неравностойно положение за малки/микро и средни предприятия не може да надхвърля 70%.
- Когато помощите се предоставят в сектора на морския транспорт, интензитетът на помощта може да бъде увеличен до 100 % от допустимите разходи, при условие че са изпълнени следните условия: – обучаващите се не са активни членове на екипажа, а част от извънщатния състав на борда на кораба И обучението се провежда на борда на кораби, вписани в регистрите на Европейския съюз
7. Какъв е срокът за изпълнение?
Общата продължителност на проекта не може да надвишава 18 месеца. Изпълнението на дейностите следва да приключи до 31.12.2026 г.
Краен срок за кандидатстване: 05.03.2025 г.