ОТ ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ“ 2021-2027
1. Цел на финансирането:
Повишаване качеството на живот, насърчаване на социалното включване и интегриране в обществото на групите в неравностойно положение чрез подобряване достъпа им до пазара на труда и интегрирана подкрепа.
2. Кой може да кандидатства?
НПО, доставчици на социални услуги, работодатели.
3. За какви дейности може да се кандидатства?
1. Идентифициране на лица от целевата група и определяне на индивидуален набор от мерки (план) за тяхното активно приобщаване, вкл. и по отношение на достъпа до и предоставяне на социални и интегрирани здравносоциални услуги. Предоставянето на услугите е обвързано единствено с достъпа до заетост и работното място.
2. Определяне на индивидуален мениджър на случай на всяко лице, който активно да подпо-мага лицето и проследява участието му в мерките, определени за него:
- Предоставяне на информация и подкрепа за лицата, според техните индивидуални нужди;
- Подкрепящи мерки за мотивационно обучение за активно поведение на пазара на труда;
- Професионално ориентиране и кариерно консултиране на хора в неравностойно положение (мениджъра на случай и/или специалист);
- Психологическа подкрепа за лицата, според техните индивидуални нужди и при необходимост (специалист психолог).
4. Подкрепа за търсене на работа, връзки с работодатели и подготовка за включване в заетост (подготовка на документи за кандидатстване, подготовка за явяване на интервю, подготовка на документи за започване на работа и др.).
5. Подпомагане осъществяването на контакти с институции/организации, според индивидуалните потребности на лицето или членове на неговото семейство, за преодоляване на пречки пред лицето за социално включване и включване в заетост – контакти с АЗ, АСП, детски градини, доставчици на социални/ образователни/ обучителни/ здравни услуги и др. Предоставяне на подкрепа чрез „застъпничество“, съгласно Закона за социални услуги.
6. Активна работа с потенциални работодатели за намиране на работа на лицата. Действия за промяна на нагласите на работодателите към конкретните лица в неравностойно положение, обект на подкрепата.
7. Включване в обучения за професионална квалификация/преквалификация, предоставяне на „меки“ умения и обучения за придобиване на ключова компетентност:
- КК 1 „Общуване на роден език“;
- КК 4 „Дигитална компетентност“;
- КК 5 „Умение за учене“;
- КК 6 „Обществени и граждански компетентности“.
4. За какви разходи може да се кандидатства?
В съот-ветствие с разпоредбите на Регламент 2021/1057, Регламент 2021/1060 и Регламент 2018/1046. Допустимо е опростено отчитане на разходите в размер на 40% единна ставка.
5. Какъв е размерът на безвъзмездната финансова помощ по процедурата?
Общият размер на средствата по процедурата е 30 000 000 лв.
6. Какъв е размерът на безвъзмездната финансова помощ за конкретно предложение?
Финансовата помощ за одобрени предложения е в размер на 100% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
- Минимален размер на помощта за едно предложение: 50 000 лв. без ДДС
- Максимален размер на помощта за едно предложение: 391 166 лв. без ДДС
Очакван прием: Юни – Август 2023 г.