от ПРОГРАМА „НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ, ИНОВАЦИИ И ДИГИТАЛИЗАЦИЯ ЗА ИНТЕЛИГЕНТНА ТРАНСФОРМАЦИЯ“
1. Цел на финансирането:
Предоставяне на фокусирана подкрепа на българските предприятия за по-широко използване на капацитета на научните организации в процесите на въвеждане на иновативни решения, в дигитализацията и др.
2. Кой може да кандидатства?
- Търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.
- Регистрирани не по-късно от 31.12.2022 г
- Микро-, малки и средни предприятия (МСП) по смисъла на чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП) и Приложение I „Определение за МСП“ към Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията.
- Предприятия със средносписъчен брой на персонала за 2023 г., който е ≥ 2 заети лица
- Предприятия, реализирали нетни приходи от продажби за 2023 финансова година, в зависмост от категорията, както следва:
Категория на предприятието |
Нетни приходи от продажби за 2023 г. |
Микропредприятие |
≥ 41 000 лева |
Малко предприятие |
≥ 82 000 лева |
Средно предприятие |
≥ 123 000 лева |
ВАЖНО! При определянето на нетните приходи от продажби и средносписъчната численост на персонала за 2023 г. се вземат предвид само данните от индивидуалния Отчет за приходите и разходите за 2023 г. на предприятието-кандидат, без да се отчитат данните на свързани предприятия и/или предприятия-партньори (ако е приложимо), послужили за определяне на категорията на кандидата.
ВАЖНО! По настоящата процедура кандидатите могат да заявяват подкрепа за услуга/и в областта на иновациите по отношение единствено на основната си икономическа дейност съгласно КИД-2008.
НЕДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ:
Не могат да участват в процедурата и да получат безвъзмездно финансиране предприятия, чиято основна икономическа дейност за 2023 г. попада в някой от следните сектори/раздели/кодове съгласно КИД-2008 на НСИ:
- Сектор G – Търговия; Ремонт на автомобили и мотоциклети, с изключение на код 45.20 „Техническо обслужване и ремонт на автомобили”, който е допустим за подкрепа по процедурата.
- Сектор К – Финансови и застрахователни дейности.
- Раздел 92 „Организиране на хазартни игри” от Сектор R – Култура, спорт и развлечения.
- Код 96.09 „Други персонални услуги, некласифицирани другаде” от раздел 96 „Други персонални услуги” в Сектор S – Други дейности.
3. За какви дейности може да се кандидатства?
Допустимите по процедурата дейности включват:
А) Консултанстки услуги в областта на иновациите
Б) Услуги за подкрепа на иновациите
Допустими са проектни предложения за всички дейности от ИНОВАЦИОННАТА СТРАТЕГИЯ ЗА ИНТЕЛИГЕНТНА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ 2021-2027г., включени в следните тематични области:
- „Информатика и ИКТ“
- „Мехатроника и микроелектроника”
- „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“
- „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“
- „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“
Допустимите по процедурата дейности са достъпни на интернет адреса на Платформата за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса: https://s2b.nacid.bg/home
ВАЖНО! Услугите по допустимите по настоящата процедура дейности ще се предоставят от „изпълнители на услугата“, които задължително са научни организации, регистрирани в „Платформа за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса чрез надграждането на Регистър на научната дейност, Регистър на академичния състав и Българския портал за отворена наука“.Такива могат да бъдат:
- Висши училища;
- Научни организации;
- Центрове за компетентност (ЦК),
- Центрове за върхови постижения (ЦВП);
- Сдружение за научноизследователска и развойна дейност (СНИРД) на София Тех Парк;
- Научноизследователски инфраструктури от Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ), вписани в Регистъра на научната дейност на Република България;
- Национални центрове/институти към Българска академия на науките, Селскостопанска академия (ССА), Министерство на здравеопазването, Министерство на вътрешните работи, Министерство на околната среда и водите.
4. Какъв е размерът на безвъзмездната финансова помощ за конкретно предложение?
Допустимо е едно МСП да получи до две услуги в областта на иновациите.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за индивидуално проектно предложение по процедурата е във фиксиран размер на 14 710 лева за една услуга или в максимален размер на безвъзмездната финансова помощ на 29 420 лева при две услуги и се предоставя като еднократна сума за всяка реализирана услуга.
Максималният интензитет на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 100%!
ВАЖНО! Общият размер на помощите, получени като „Помощи за иновации в полза на МСП“ не следва да надхвърля 430 282,60 лева (220 000 евро) за предприятие за всеки тригодишен период.
5. КАКЪВ Е ОБЩИЯТ РАЗМЕР НА СРЕДСТВАТА ПО ПРОЦЕДУРАТА?
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е в размер на 20 500 000 лв. разделен, както следва:
По-слабо развити региони |
Региони в преход |
Общо |
|
Общ размер на безвъзмездната финансова помощ |
20 500 000 лв. |
4 500 000 лв. |
25 000 000 лв. |
ВАЖНО! Проектните предложения следва да се изпълняват САМО В ЕДНА от горепосочените две категории региони: в преход или в по-слабо развити региони.
6. КАКЪВ Е СРОКЪТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ?
Продължителността на изпълнение на всеки проект не следва да надвишава 12 (дванадесет) месеца, считано от датата на влизане в сила на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ!
Краен срок за кандидатстване: 28 март 2025 г.